Хто ці перші? Це власники, які розуміють, що саме вони вирішують долю свого помешкання. Частіше вони живуть в приватних будинках, тобто, в будинках на одну родину – і вже з 2015 року беруть «теплі» кредити на енергоефективні заходи з державною компенсацією до 30%. Причому беруть їх так активно і так багато, що держава всередині року має додавати грошей з бюджету для обіцяних компенсацій.
З мешканцями приватного сектору все зрозуміло: вони вже давно живуть за принципом «мій дім – моя власність», і тому дбають про неї. Інакше складається ситуація в багатоквартирному секторі. Мешканці лише 800 багатоповерхівок з тих понад 250 тис., які є в країні, на цей час скористалися можливостями «теплих» кредитів.
І це притому, що наші багатоповерхівки, так само як і приватні будинки, є нашою власністю. Ми відповідальні не лише за свої квартири, але і за місця спільного користування, до яких, зокрема, належать горища, дахи, підвали, фасадні стіни. Ми мусимо піклуватися про це спільне майно. І зараз є можливість зробити це дешевше – за допомогою держави.
А ось чому мешканці багатоквартирних будинків мало користуються такою нагодою? Це питання на 100 мільйонів євро. Бо саме таку суму Євросоюз надасть Україні для модернізації багатоповерхівок. І чи будете ви серед тих, хто скористається цими грошима?
Що відбувається зараз? Є державна програма «теплих» кредитів. За нею тим ОСББ, які стають її учасниками, відшкодовується від 40% до 70% тіла кредиту. Звісно за умови, якщо ця позичка спрямовується на термомодернізацію будинку. Чимало є й місцевих програм, які теж компенсують такі витрати. Не треба вміти рахувати, щоб зрозуміти: коли вам дарують половину вартості цінної та корисної речі – треба її якнайскоріше брати.
Що пропонує держава в меню своєї згаданої програми?
• Заміну вікон. Можлива економія – до 15%.
• Установку лічильника тепла та індивідуального теплового пункту (погодного регулятора). Можлива економія – до 40%.
• Модернізацію системи опалення. Можлива економія – до 25%.
• Повну теплоізоляцію зовнішніх стін. Можлива економія – до 25%
• Теплоізоляцію даху і підвалу. Можлива економія – до 15%.
Що треба знати про програму «теплих» кредитів для багатоквартирних будинків? Понад усе – «теплі» кредити беззаставні. Ви не можете втратити квартиру або будь-що інше – кредит надається ОСББ державними банками на пільгових умовах. Це – державна програма, країна сподівається зменшити кількість споживаної в житловому секторі енергії і тому допомагає людям.
Фактично слово «кредит» має умовне значення. Тому що «теплий» кредит дозволяє почати економити електричну або теплову енергію відразу по закінченню термомодернізаційних робіт в будинку. До того ж ви гарантовано отримуєте від держави 40% або більше компенсації. Таким чином, ви можете не тільки розраховуватися за кредит за рахунок економії, але в підсумку віддати навіть менше грошей, ніж проект на початках для вас коштував. Це подвійна вигода. І її зрозуміли ті, хто вже користується наданою нагодою.
Щоб скористатися грошима держави (та Євросоюзу) для власних потреб, в багатоповерхівці необхідно створити ОСББ. А щоб довести своїм сусідам необхідність такої дії, варто навести їм приклад будь-якого ОСББ, яке успішно скористалося «теплим» кредитом. Це буде сильний аргумент на користь створення об’єднання.
Ось і вся історія з кредитами для ОСББ. Більше того, в підсумку ви зможете сказати, що вам навіть доплатили. Бо практика доводить – ОСББ з «теплими» кредитами за рахунок економії витрачають на «комуналку + кредит» менше грошей, ніж інші багатоповерхові будинки, де згадані новації досі не прижилися.
Скажете – теорія? Нічого подібного: деякі ОСББ мудро скористалися «теплими» кредитами. Вони спрямували їх на термомодернізаційні роботи і тепер за тепло сплачують у рази менше, ніж це робили раніше. І при цьому мають більше комфорту.
Про те, що при цьому помешкання на ринку нерухомості зросли в цін, навіть не варто говорити. Бо є очевидні речі. Ця – одна з них. Вона вкотре доводить давно відому істину – вкладені в перспективну справу гроші завжди повертаються з прибутком.
Артем САДОВИЙ, Національний прес-клуб «Українська перспектива», спеціально для «7 днів».
Фото з мережі.