ІнцидентиКам'янець-Подільський

Кам’янчанам презентували Баговицький археологічний мікрорегіон (відео)

Книга «Баговицький археологічний мікрорегіон»

30 січня у Кам’янці-Подільському відбулась презентація книги «Баговицький археологічний мікрорегіон», що побачила світ у видавництві «Стародавній світ» (м. Київ) на 100 сторінках. Видання презентували у залі Магдебурзького права міської Ратуші (К-ПДІМЗ). Про це інформує «7 днів».

У книзі, авторами якої стали Ігор Старенький, Сергій Шпаковський та Євгеній Левінзон, висвітлено прадавню історію в археологічному мікрорегіоні села Баговиця, де ніколи не проводились масштабні археологічні розкопки, поки що не було сенсаційних відкриттів (які, проте, аж ніяким чином не вказують на археологічну «бідність» місцевості – недослідженість не означає відсутність).

– Робота над книгою тривала доволі довгий час. Розпочалась вона ще 2011 року із виявлення першого поселення. Працюючи в розвідках в околицях села Баговиця, ми накопичили багато матеріалу і з’явилась ідея про те, щоб видати книгу про археологічні пам’ятки в околицях лише одного населеного пункту Кам’янець-Подільського району. – каже Ігор Старенький. – Робота була доволі складною, тому я запропонував взяти в ній участь завідувачу Відділу охорони пам’яток історії та культури в Хмельницькій області Сергію Шпаковському та студенту історичного факультету К-ПНУ імені І. Огінка Євгену Левінзону.

У презентації видання «Баговицький археологічний мікрорегіон» разом із авторським колективом взяли участь співробітники Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, науковці та студенти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, творча інтелігенція міста, представники ЗМІ, краєзнавці.

Книга «Баговицький археологічний мікрорегіон». Автори: Євгеній Левінзон, Ігор Старенький, Сергій Шпаковський

– Для нашої книги я зібрав схематичні плани, які були в відділі охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області, що розробляла Лідія Кучугура. – розповідає про свій доробок у книзі Сергій Шпаковський. – Окрім того, був в експедиції 2018 року в околицях Баговиці, коли із колегами виносили межі поселення Станіславівка, там відповідно і шурфували. Зібрані матеріали представлені в книзі.

Видання, як повідомили автори, вийшло за сприяння ДП НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України; вміщає наступні розділи: «Історія археологічних досліджень Баговицького археологічного мікрорегіону», «Археологічне вивчення Баговицького мікрорегіону у 2011-2018 рр.», «Археологічні пам’ятки в околицях Баговиці».

Підсумовуючи, Євгеній Левінзон зазначив, що презентована книга – результат численних розвідок та спостережень за Баговицьким археологічним мікрорегіоном протягом 2011-2018 рр., виявлення та обстеження вже відомих поселень людини від доби пізнього палеоліту до періоду модерну, визначення культурної та хронологічної приналежності поселень. Книга адресована археологам, історикам, краєзнавцям, вчителям, студентам та усім, хто цікавиться історією Поділля та України.

Водночас автори книги закликають дослідників до створення подібних видань у формі статей, брошур чи книг, формуючи розширену карту краю, що особливо актуально в час знищення археологічних пам’яток сільськогосподарською технікою, так званими «чорними археологами», будівельними роботами та ін.

ДОВІДКА

Ігор Олександрович Старенький – кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, асистент Національного університету «Львівська політехніка», археолог, член НСКУ.

Сергій Михайлович Шпаковський – пам’яткоохоронець, історик, завідувач Відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області, аспірант Центру памя’ткознавства НАН України, член НСКУ та Українського національного комітету ICOMOS.

Євгеній Юрійович Левінзон – студент історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка спеціальності «Історія та археологія». Наукові інтереси пов’язані з проблематикою дослідження культури Трипілля-Кукутень на теренах Середнього Подністров’я.

Фото Наталії РИБЧАК

Новини по темі

Back to top button