Інциденти

У розмаї слави квітне Кам’янеччина

90 років  для природних процесів і явищ – майже ніщо, для життя людини та суспільства – термін значущий. Яскравою ілюстрацією цьому є 90-річне становлення Кам’янець-Подільського району. Як свідчить історія, за цей період його життя то вирувало, то затухало. І в цьому є чимало об’єктивних та суб’єктивних причин.

Але  які б зміни Кам’янеччина  не зазнавала, її розквіт неодмінно залежав і нині залежить від обдарованих і працьовитих людей, які є її гордістю, які продовжують славні традиції своїх батьків і дідів. І будь-який ювілей – то своєрідний підсумок пройденого, досягнутого, пережитого. Тому святкування дня народження  району стало гарною нагодою підбиття підсумків пройденого шляху за дев’ять десятиліть, прославлення тих, хто потом і кров’ю захищав, відбудовував, будував і творив на теренах краю впродовж цього періоду.

А передував ювілейним заходам науково-історичний форум, проведений за ініціативи районної державної адміністрації, районної ради та підтримки історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету  імені Івана Огієнка  «Погляд у минуле». У повідомленнях і наукових доповідях, які були виголошені під час заходу заступником голови районної державної адміністрації істориком Павлом Довгополом, докторами історичних наук, професорами Олександром Завальнюком і Левом Баженовим, кандидатами історичних наук, доцентами Анатолієм Гуцалом, Володимиром Газіним, старшим викладачем К-ПНУ імені Івана Огієнка  Павлом Кліщинським  були окреслені окремі штрихи тисячолітньої історії Кам’янеччини з часів кам’яних курганів до сучасності, розкриті основні віхи історії  регіону, що дають можливість зрозуміти сучасні суспільно-політичні процеси, які в свою чергу впливають на розвиток держави й району зокрема.

Загалом, у краєзнавчому форумі взяли участь близько сотні науковців і студентів історичного факультету університету, вчителів історії, учнів старших класів шкіл району, представників громадськості. За результатами роботи форуму готується друком науковий збірник. Напередодні ювілейних врочистостей, у районному центрі культури і мистецтв  «Розмай» було розгорнуто виставку-експозицію «Наш край – Кам’янеччина», яка стала чудовою ілюстрацією досягнень і звершень не одного покоління жителів регіону. Поруч з документами, в яких йшлося про минуле й сьогодення, на першому плані перебували творці, люди, які здійснювали реформи,  залишили помітний слід на кам’янецькій землі.

У рамках святкових заходів відбулися й районний огляд-конкурс художньої самодіяльності учнівських колективів, підбиття підсумків літературно-мистецької акції, дебюти юних кам’янчан «Я тобі, мій рідний краю, серцем вірним присягаю», виставка-дегустація «90 товарів району», фольклорно-етнографічне дійство «Прийди, прийди, весно, на Поділля», книжкові виставки в бібліотеках району  та інші.

Відтак, минулого четверга у районному центрі культури і мистецтв «Розмай» відбувся кульмінаційний момент святкових ювілейних заходів. Його учасники – ветерани сільського господарства  та промисловості,  соціальної сфери,  організатори виробництва, діячі науки, культури, відомі на Поділлі й в Україні заслужені працівники різних галузей  діяльності, представники громадськості, гості з сусідніх регіонів спочатку подивилися фільм про історію та сьогодення Кам’янеччини, її творців. Затим із теплими і щирими словами вітань  до  присутніх звернулися голови районної державної адміністрації та районної ради Михайло Желізник і Іван Романчук. Вони згадали основні віхи розвитку району, починаючи з 1923 року, зазначивши, що в усі часи української історії Кам’янець-Подільський район вирізнявся своєю самобутністю, був надійною опорою державності та культури, місцем знакових історичних подій.  Кам’янеччина  здавна славилася як край дбайливих господарів, талановитих організаторів виробництва й нині є потужним економічним потенціалом з  розвинутою інфраструктурою , розгалуженою мережею соціально-культурних об’єктів. Наразі вона   посідає передові позиції в області та Україні за соціально-економічними показниками, темпами зростання доходів, місцевих бюджетів, обсягом інвестицій. У виступах посадовців, інших учасників врочистостей наголошувалося, що здобутки кожного краянина й надалі служитимуть справі зміцнення нашої держави, процвітання рідного регіону.

За багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, активну громадську позицію та з нагоди 90-річчя від дня утворення  району ряд представників Кам’янеччини були нагороджені   почесними  грамотами обласної державної адміністрації та обласної ради,  спеціальною відзнакою районної державної адміністрації – нагрудним знаком «90 років Кам’янець-Подільському району», подяками райдержадміністрації та районної ради.

Завершилися врочистості великим  концертом та святковим дійством «Караоке на майданах Кам’янеччини», спонсором якого виступив народний депутат України Володимир Мельниченко.

Василь ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ, власний кореспондент обласної газети «Подільські вісті», голова Кам’янець-Подільської міськрайонної організації Національної спілки журналістів України.

На знімку фотовиставкою, присвяченою 90-річчю району,  заслуженого працівника культури України Станіслава Стояновського та експонатами з його приватної колекції старожитностей цікавляться професори К-ПНУ імені Івана Огієнка  Олександр Завальнюк, Анатолій  Філінюк, начальник управління освіти, молоді та спорту  райдержадміністрації Олена Пронозюк.

Новини по темі

Back to top button