Кам'янець-Подільський

Повернення із забуття

«Син цієї землі минуле її любив, вивчав та узагальнював, а скарби її поважати вчив». – такі слова викарбувані на меморіальній плиті, вмонтованій у стіну Кам’янець-Подільського Кафедрального костьолу святих Петра і Павла в пам’ять про видатного науковця, лікаря, краєзнавця, історика, письменника, колекціонера старовини та мецената Йосифа Роллє – доктора Антонія, як він підписував свої краєзнавчі праці.

Учень самого Зигмунда Фрейда, лікар-психіатр, автор багатьох праць з історії медицини на Волині та Поділлі, Йосиф Роллє став також автором ряду праць з історії Правобережної України, найзначніші з яких – «Подільські замки на мунтенських рубежах» та «Історичні оповідання», в яких висвітлюється історія Поділля XV-XIX століть.

Прикро, але в радянські часи Роллє був внесений до реєстру буржуазних націоналістів, мало про цю постать знають і нині в незалежній Україні, зокрема, на Поділлі та місті над Смотричем, у якому він поселився в 1861 році та працював аж до кінця днів свого життя – 1894 року. Про видатного науковця, письменника, благодійника, мецената, історика та краєзнавця, патріота Подільського краю, про відомі й невідомі сторінки його біографії, про необхідність визнання та  гідного вшанування його пам’яті йшлося під час засідання «круглого столу», який відбувся на історичному факультеті Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка за участю науковців, краєзнавців, студентства, громадськості міста.

Виконуючий обов’язки декана історичного факультету вишу, доцент, кандидат історичних наук Володимир Дубінський, професор кафедри управління персоналом економічного факультету університету, доктор історичних наук Стефанія Баженова, яка багато зробила для дослідження життя та діяльності Роллє, академік, професор, доктор історичних наук Лев Баженов, старший науковий співробітник Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» Галина Осетрова, доцент кафедри історії України університету, кандидат історичних наук Андрій Задорожнюк, краєзнавці Валентина Волкова, Мирослав Мошак, Олег Будзей, головний редактор громадсько-інформаційного  видання  «Promo Lux»  Лариса Підгірна у своїх виступах  відзначили, що історична, краєзнавча та літературна спадщина Йосипа Роллє вражає  сучасників. Вона  переносить його в один ряд з іменами таких відомих дослідників Поділля, як Н. Молчановський та Ю. Сицінський. В своїх працях він, син французького емігранта,  історик, що писав польською мовою,  висвітлював історію міст та містечок, окремих сіл Поділля.

У дослідницьких повідомленнях наголошувалося, що особливий акцент доктор Антоній робив на  вивченні життя та діяльності відомих героїчних постатей нашого краю – Івана Богуна,  Яна де Вітте, Іова Претфуса,  Сави Чалого,  Устима Кармлюка, розглядаючи  та досліджуючи їх у новому  та незвичному тоді  розрізі – з точки зору психоаналізу, відтворюючи живі, об’ємні постаті із своїми характерами, вдачами та вчинками.

Завдяки працям Йосифа Роллє ми сьогодні досконало знаємо  про комендантів, архітекторів та будівничих Кам’янець-Подільського замку та  самого міста. Чимало цікавого краєзнавчого матеріалу він залишив  про життя  та діяльність  тодішніх громад у місті та на Поділлі, зокрема вірменської,  польської та української. Мало кому сьогодні відомо, що саме краєзнавчі розвідки доктора Антонія,  романізована історія Поділля, що описана ним у більше ніж  двадцяти томах, стали основою для  історичних романів видатного Генріка Сінкевича, а сам Йосиф Роллє  був так закоханий у Поділля, що навіть відмовився очолити кафедру психіатрії медичного факультету Варшавського університету, оселившись у Кам’янці-Подільському,  по вул.Татарській, 4 (майже незмінним його будинок  стоїть тут і досі), продовжив працювати над історичними та краєзнавчими розвідками, а також  мав чималу медичну практику. Цілими днями до його будинку тягнулися хворі з міста та околиць, яких він лікував безкоштовно.  Його вважали найкращим лікарем Кам’янця.

Тому учасники «круглого столу» ухвалили відповідне звернення на ім’я міського голови Михайла Сімашкевича з проханням сприяти вшануванню пам’яті видатного подолянина Йосифа Ролле. У клопотанні, зокрема, відзначається, що його цікавили  не лише істерико-краєзнавча діяльність  та медична практика. В історії Кам’янця та Поділля він залишився визначним  благодійником та меценатом, зробив чимало для розвитку медичного обслуговування кам’янчан. Постійно стикаючись з хворобами, бідністю і горем, Роллє робив усе можливе для поліпшення стану охорони здоров’я подолян, створив перше на південному заході Росії Подільське товариство лікарів, безкоштовну лікарню для бідних та відкрив віспощепильний інститут. Нинішнє місцеве  медучилище теж бере свій початок із заснованих ним курсів «повивальних бабок».  Також, з його ініціативи, у 1881 році  була запроваджена стипендія для найбіднішого вихованця чоловічої гімназії. З медицини ж ним було написано понад 20 праць, в яких вчений висвітлював її історію, гігієну та важке життя на цукрових заводах, де «собаці підприємця краще живеться, ніж робітнику».

Сьогодні  історично-краєзнавча спадщина великого Роллє зусиллями місцевих науковців та краєзнавців  поволі повертається до нас. Ряд  наукових досліджень історії життя та діяльності Йосифа Роллє присвятила доктор історичних наук, Стефанія Баженова. У видавництві  «Медобори-2006» нещодавно побачила світ праця «Іван Богун козацький полковник» , над якою працювали  подільські науковці – доктор історичних наук   Валерій Степанков, історики Дмитро Ващук та Василь Кононенко. До друку готується ще одна визначна праця Йосифа Роллє – «Історичні оповідання. Комендант Кам’янецького замку»,  про  знаменитого Яна де Вітте. Яку би грань  творчу чи наукову Йосифа Роллє ми б сьогодні не розглядали – зрозуміло одне:  він був справжнім громадянином свого міста, людиною,  котра мала прогресивні погляди, уміла любити  та цінувати людей, вшановувала історію землі, на якій народилася. На жаль, у місті над Смотричем до цього часу немає ні меморіальної дошки на будинку, де мешкав, або корпусі міської лікарні, де працював Роллє, ні вулиці, названої в його честь. Зважаючи на ці зауваження, внесення ряду пропозицій, секретар міської ради Василь Сенюк і заступник міського голови, які брали участь у проведеному заході, підтримали запропоновані ініціативи.  Василь Сукач, зосібно, зазначив, що життя Йосифа Роллє є гідним прикладом безкорисливого служіння інтересам громади міста. Зважаючи на те, що Кам’янець відвідує багато туристів, доцільно було б меморіальну плиту Йосифу Роллє, яка знаходиться в Кафедральному костелі святих Петра і Павла, перенести на будинок, у якому він мешкав.

Василь ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ, власний кореспондент обласної газети «Подільські вісті», голова Кам’янець-Подільської міськрайонної організації Національної спілки журналістів України.

Фото Лілії ПЕТРУК.

Новини по темі

Back to top button