Інциденти

Житлові умови домогосподарств Хмельниччини в 2018 році

Житлові умовиНаявність житла та ступінь його благоустрою – важливі складові комплексу характеристик якості життя населення країни в цілому та кожної родини зокрема.

За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств, що проводиться органами державної статистики протягом багатьох років, нині в Хмельницькій області налічується майже 476 тис. домогосподарств, що становить 3% від загальної кількості по Україні. Переважна більшість родин Хмельниччини (94%) має окреме житло – квартиру чи будинок. Три домогосподарства із ста займають частину індивідуального будинку, два із ста – мешкають у гуртожитках.

Як зазначають у Головному управлінні статистики області, житлові умови – одна з найважливіших характеристик якості житла. Як свідчить опитування, майже дві третини населення нашої області проживає в перенаселеному житлі. Кожне третє домогосподарство тісниться в помешканнях, де розмір житлової площі на одну особу нижче санітарної норми (13,65 кв. м), а в кожній сьомій родині взагалі на одну особу припадає менше 9 кв. м.

«Житлова забезпеченість населення тісно пов’язана із загальними характеристиками всього житлового фонду краю, а саме з такими показниками, як частка старого та аварійного житла. За результатами обстеження кожна п’ята родина Хмельниччини мешкає в житлі, побудованому ще в п’ятидесятих роках і раніше, кожна третя – у 60-х роках, майже 40% родин мешкають у житлі, збудованому в 1970–1980 роках. У нових будівлях, зведених у 2001 році і пізніше, проживає лише кожне соте домогосподарство області», – зазначає заступник начальника Головного управління статистики Людмила Прилуцька.

Важливим показником характеристики якості житла є кількість кімнат у ньому. На Хмельниччині 38% родин мешкають у трикімнатних оселях, третина – у двокімнатних, кожне п’яте домогосподарство займає житло з чотирьох та більше кімнат. Водночас сім родин із ста мешкають в однокімнатних помешканнях, причому в третині з них тісняться домогосподарства, в складі яких по три особи і більше.

Для того, щоб житло забезпечувало нормальне існування людини, недостатньо лише просторого приміщення. Придатність та якість житла для проживання визначається рівнем його благоустрою і оцінюється наявністю в ньому комунальних вигод.

На Хмельниччині централізованим газопостачанням забезпечено 82% осель, кожне дев’яте домогосподарство користується балонним газом. Водопроводом та каналізацією обладнані помешкання 67% домогосподарств області. В кожному п’ятому помешканні є гаряче водопостачання, в кожному сьомому користуються газовою колонкою.
За міжнародними стандартами для повноцінного життя людей необхідні житлові умови, які передбачають наявність у помешканні чистої питної води. Серед наших краян два домогосподарства з трьох для пиття та приготування їжі використовують воду з мережі водопостачання. Кожне четверте бере воду з криниці або колонки в своєму дворі, вісім домогосподарств із ста – з громадської колонки або криниці.

Слід наголосити, що неналежні житлові умови впливають на здоров’я людини, її працездатність, реалізацію власних потреб, тому, крім показників якості житла, існує таке визначення, як комфортність житла. Це більш суб’єктивне поняття і за змістом наближається до категорії особистих уподобань споживачів.

«Підсумки опитування продемонстрували, що більше половини наших краян (51%) задоволені своїми житловими умовами (по Україні – 56%), дещо більше третини – не дуже задоволені (по Україні – 30%), водночас у кожному дев’ятому домогосподарстві респонденти висловили своє незадоволення (по Україні – в кожному п’ятому).
Серед регіонів України найбільша частка домогосподарств, задоволених своїм житлом, зафіксована в Київській області (66%), водночас найбільш незадоволених виявилося серед мешканців Закарпаття (34%)», – підсумовує Людмила Бернатівна.

Фото dnipro.depo.ua.

Новини по темі

Back to top button