Інциденти

Двері Євросоюзу залишаються відчинені

Угода про асоціацію з Європейським Союзом під час саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі не була підписана. Водночас Президент України Віктор Янукович заявив на пленарному засіданні, що розраховує на підписання цього документа в найближчій перспективі.

Він нагадав, що Україна спільно з ЄС уже понад шість років іде непростим курсом переговорів і пошуку компромісів. На цьому шляху залишилося зробити лише кілька вирішальних кроків. «Ідеться про необхідність підготовки передумов, які забезпечать максимальні результати від імплементації угоди», – сказав Віктор Янукович. Глава держави висловив переконання, що Україна та ЄС гідно пройдуть цей завершальний етап. «Його головним завданням має бути здійснення програми спільних заходів, спрямованих на адаптацію економіки України до нових реалій», – ствердив Президент.

Як повідомляє інформаційний портал Голос України, на думку Віктора Януковича, Україна сьогодні повинна, в тому числі у зв’язку з новими торговельно-економічними обставинами, готуватися не лише до вчасної імплементації Угоди про асоціацію, а й до мінімізації негативних наслідків початкового періоду, які, безумовно, відчують на собі найменш захищені верстви українців. «Це вимагає нашої спільної роботи над програмою економічної допомоги Україні, яка дасть змогу нам здійснити підготовку до підписання Угоди», – сказав глава держави. Така програма має стати результатом спільних зусиль України та ЄС. «Упевнений, унаслідок цієї роботи буде знято наявні суперечності, що дасть можливість підписати угоду і рухатися визначеним стратегічним шляхом європейської інтеграції без серйозних втрат для економіки України», – зазначив Президент.

П’ять мільярдів євро лише за рахунок скасування імпортних мит

Водночас європейські лідери виступили одностайно за продовження перемовин із Києвом. Президент Франції Франсуа Олланд наголосив, що Євросоюз залишає двері відчиненими. «Партнерство ЄС і України було і залишається. Але перспектива асоціації залежить від українців. З нашої сторони двері для них завжди будуть відчинені, однак за умови, що вони самі того бажатимуть», – сказав французький лідер. Він наголосив, що на цьому етапі не європейська сторона має вирішувати, чи підписувати Угоду про асоціацію. Це залежить насамперед від бажання і рішення самої України, передає «Інтерфакс».

«Україні було запропоновано підписати Угоду про асоціацію, і ця пропозиція залишається в силі. Зрозуміло, якщо уряд виконає певні умови», – заявив президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу під час підсумкової прес-конференції. «Підписавши угоду, Україна виграє 5 мільярдів євро на рік лише за рахунок скасування імпортних мит, до того ж матиме приріст ВВП у 6 відсотків у довгостроковій перспективі. Якщо у країні триватиме модернізація, це дасть можливість вести перемовини і з міжнародними фінансовими інституціями (передусім МВФ. – Ред.)», – пообіцяв очільник ЄК. Він запевнив, що «ми продовжуватимемо переговори, поважаючи суверенні інтереси України». Його позицію підтримав і Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей. «Ми не змогли підписати Угоду про асоціацію сьогодні, але ці двері залишаються відчинені», – запевнив він.

Третій Брюсселю не потрібен

Водночас Жозе Мануель Баррозу категорично відмовився від тристороннього формату переговорів за участі України, ЄС та Росії. «Якщо ми ведемо переговори з Канадою чи Кореєю, нам не потрібна третя сторона для того, щоб обговорити завершення роботи над двосторонньою угодою. Тому жодного тристороннього формату у двосторонніх відносинах між ЄС та Україною не буде. Такі часи для Європи вже минули», – підкреслив глава Європейської Комісії.

Утім, канцлер Німеччини Ангела Меркель пообіцяла, що ЄС говоритиме з РФ, щоб не було перед Україною вибору «або-або» на користь Європи чи Росії, повідомляє УНІАН. «Ми як Європейський Союз маємо поговорити з Росією, щоб уникнути підходу «ми або вони» щодо України. Це займе багато часу, і тут саме роль для Німеччини, яку вона може зіграти», – сказала канцлер.

Натомість радник президента України Андрій Гончарук вважає, що найближчою можливістю підписати цей документ буде саміт Україна-ЄС, запланований на березень 2014 року. Радник Президента сподівається, що до того часу спільна робоча група опрацює всі суперечливі питання.

Новини по темі

Back to top button