Кам'янець-Подільський

Земельна реформа підвищить ефективність сільськогосподарського виробництва

Земельна реформиЗапровадження ринку створить конкуренцію серед потенційних покупців та орендарів, а конкуренція підштовхне гравців ринку до підвищення ефективності виробництва.

Про це йшлося під час круглого столу «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», який відбувся 10 липня у Хмельницькому та був організований Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб в Україні спільно з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу.

Одним з найважливіших результатів реформи стане зростання ефективності сільськогосподарського виробництва, наголошують експерти. В умовах конкурентної боротьби за землю перевагу отримає той орендар чи власник, який організує найбільш ефективне та прибуткове виробництво. «Мале фермерство, що може отримати землю у власність, буде зосереджено на високодохідних продуктах з глибокою переробкою, які не можуть вирощуватися холдингами. Саме фермери на невеликих наділах можуть створювати товар з високою доданою вартістю», – зазначає Віталій Лаврук, к.е.н., доцент кафедри геодезії та землеустрою Подільського ДАТУ. При цьому приватна власність не дозволить господарям бездумно виснажувати землю, не думаючи про майбутнє.

Скасування мораторію на продаж сільгоспземель та зростання конкуренції з ділянки стимулюватиме зростання ставок оренди. Те, що люфт для цього зростання є, свідчать результати земельних аукціонів: «Земельні аукціони, проведені на Хмельничинні, в окремих випадках дозволили підняти орендну плату з 8 до 20% від нормативно-грошової оцінки», – зазначає Олександр Вжешневський, в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. А це означає, що орендарі готові платити більші гроші за використанні землі, аніж диктують ті гравці ринку, які є фактично локальними монополістами на тій чи іншій території.

Він наголошує, що скасування мораторію на продаж землі сільгоспризначення означатиме лише розширення можливостей використання земель, тобто додасть власникам землі додатковий ступінь свободи, а не змушує до продажу.

«Ринок землі рано чи пізно буде, однак скасування мораторію не означає, що всі кинуться продавати землю. Це буде додаткова можливість для власників сільгоспземлі. Але абсолютна більшість власників не буде продавати свої ділянки, – переконаний Вадим Конончук, перший заступник директора департаменту агропромислового розвитку Хмельницької ОДА. – Оскільки договори оренди залишаться чинними після провадження реформи, скасування обмежень на обіг землі дозволить швидко виявити, якою ж є справедлива ставка оренди для кожної території».

Земельна реформа допоможе вирішити застарілі проблеми в сіль господарському секторі, зокрема зупинити невпинне зменшення якості грунтів. «Низький рівень контролю за збереженням якості ґрунтів з одного боку та «тимчасовий» статус орендарів з іншого призводять до того, що найбільш вигідним способом ведення с/г бізнесу є швидкий заробіток. Посадив – продав. Це виснажує землю та шкодить власникам, адже вони втрачають свій основний капітал – землю», – зазначив Олександр Березюк, керівник Сільськогосподарської дорадчої служби «Агроаргумент». Земельна реформа покладе цьому край, оскільки власник слідкуватиме за тим, щоб стан його найдорожчого ресурсу – землі – щонайменше не погіршувався.

Фото з мережі.

Новини по темі:

Back to top button