Інциденти

Пересувний флюорограф та аналізатор крові – на сторожі здоров’я громади Дунаєвеччини

Пересувний флюорограф та аналізатор крові – на сторожі здоров’я громади ДунаєвеччиниПонад рік Дунаєвеччиною курсує пересувний флюорограф, котрий придбала Дунаєвецька міська рада на благо жителів міста та населених пунктів громади. Обновка обійшлася казні громади в 2 мільйони 790 тисяч гривень і була того варта, адже на здоров’ї, як то кажуть, не економлять, тим паче, що краще безкоштовно вчасно обстежитися, ніж згодом проходити дороговартісне лікування.

Протягом 2017 року рентген-лаборант пересувного флюорографічного кабінету побував у 62 населених пунктах Дунаєвецького району та обстежив близько 4600 людей. У лютому обстеження розпочнуться знову, тож тим дунаєвчанам, які з тих чи інших причин не встигли перевірити свої легені, варто не відкладати цю справу надовго.

– За рік проведеної роботи, найкращою була явка людей у Залісцях – там обстежили майже 250 селян, – розповідає головний лікар комунального закладу Дунаєвецької міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Лариса Музика. – Разом з тим, таким гарним результатом ми не можемо похвалитися всюди. До прикладу, в Руді Гірчичнянській до пересувного флюорографа навідалося лише двоє людей. Звісно варто враховувати чисельність населення у селі та їхній вік, проте на жаль все ж далеко не всі розуміють важливість такого фахового обстеження.

Як наголошує Лариса Михайлівна, виявлення хвороби на ранній стадії дає змогу повністю вилікувати дане захворювання та запобігати ускладненню. На щастя у 2017 році обійшлося без серйозних недуг і більшість обстежених були цілком здорові, проте все ж було виявлено кілька випадків туберкульозу, пневмонії та навіть онкозахворювання. Щодо останнього, то людині пощастило, що вона не знехтувала можливістю пройти флюорографічне дослідження і це фактично врятувало їй життя, адже рак на ранніх стадіях краще піддається лікуванню.

– Кожний з нас має робити рентген раз на рік, проте ми часто цим нехтуємо, наражаючи себе та рідних на небезпеку, – зауважує рентген-лаборант пересувного флюорографа із 25 річним стажем роботи, Валерій Гонтарь. – Це може загрожувати людині туберкульозом, проблемами із серцем та лімфатичними вузлами, онкозахворюванням органів грудної порожнини. Рентген може швидко помітити всі ці захворювання та вчасно звернутися за поміччю до лікаря.

Пересувний флюорограф та аналізатор крові – на сторожі здоров’я громади Дунаєвеччини

Разом із рентген-лаборантом у спеціальному автомобілі із сучасним цифровим флюорографом працюють водій та електрик. Обстеження триває кілька хвилин, адже знімок робиться не на плівці, а в цифровому режимі, на комп’ютері.

– Це для нас справжня знахідка, бо не треба їхати в Дунаївці, витрачати гроші та час стоячи у черзі. Відчуття, що лікарня приїхала сама до нас під ворота, а спеціалісти тут хоч куди, все на вищому рівні! – хвалить роботу рентгенолога 72-річна пенсіонерка із села Синяківці, пані Галина.

Ще одним придбанням ЦПМСД, котрим задоволені медики й мешканці громади та району є гематологічний аналізатор крові, що, як і пересувний рентген-кабінет, з’явився у нас наприкінці 2016 року. Надійність, точність, а головне швидкість – ось неповний перелік переваг гематологічного аналізатора «Mindray», котрий обійшовся Дунаєвецькій міській раді у 198 тисяч 432 гривень.

Сказати, що це медичне обладнання дивує – не сказати нічого. Особливо для людини, яка звикла до «совкових» методів лабораторних досліджень. Передусім, вражають компактні габарити й мобільність апарату, що вмістив в себе максимальну лінійку технічних можливостей.

Лічені секунди підрахунку і «розумна машина» вже готова дати результат по найважливіших параметрах крові – еритроцитах, тромбоцитах, лейкоцитах, гемоглобіну, плазмі, тощо.

– За досить короткий час ми можемо зробити людині загальний та розширений аналіз крові з лейкоформулою, – розповідає фельдшер-лаборант, Людмила Розова. Потрапити на обстеження можна за направленням свого сімейного лікаря, дільничного терапевта або лікаря-педіатра. Прилад працює не так давно, адже спочатку його налаштовували і я проходила стажування для роботи з ним, але за минулий рік вже можемо сказати, що на його рахунку 2268 аналізів. Щомісяця кількість охочих зробити більш сучасний аналіз крові у нас збільшується. Якісь звичайно не поступається звичайним лабораторним дослідженням, але головне швидкість – лише кілька хвилин і пацієнт отримує готовий результат.

Окрім оновлення медичним обладнанням на Центр первинної медико-санітарної допомоги чекає ще одна приємна обновка – відділення гемодіалізу. Наразі, за сприяння Дунаєвецької міської ради, над цим плідно працює ремонтна бригада у терапевтичному корпусі лікарні. Як обіцяє головний лікар ЦПМСД Лариса Музика, до весни корпус запрацює. Тим паче, що його поява вкрай необхідна для 16 пацієнтів, яких наразі кілька разів на тиждень довозять на процедуру очищення «штучною ниркою» до Кам’янця-Подільського.

Діна КУШНІР, спеціально для «7 днів».

Новини по темі

Back to top button