Кам'янець-Подільський

Карпати в об’єктиві Перуна

Карпати… Скільки ж магії містить це слово. Мальовничі узгiр’я, що спускають неймовірної краси кольорові килими до гірських рiчок, барвисті полотна полонин, де блукають тiнi забутих предкiв, стрімкі ліси, що стоять немов почесна варта, свіже і чисте гірське повітря, майже казковий гуцульський народ, його традиції та ремесла… Важко не закохатись у Карпати, їхню вроду, якою надихаються та захоплюються мільйони. Полюбив усім серцем гуцульські краї і чернівецький фотограф Тарас Перун, творча зустріч з яким відбулась 6 листопада у фотоклубі «Погляд».

Як стверджує фотохудожник, в гори з наплічником і наметом він ходить вже понад 30 років. Ним пройдена не одна тисяча кілометрів, відзнята не одна сотня фотографій. За цей час Карпати змінювались буквально на очах, і далеко не в кращу сторону. Безконтрольна вирубка лісів, розбиті лісовозами та знищені повенями дороги, залишені пастухами, зруйновані вщент і спалені варварами-туристами колиби і стаї, засмічені пластиковим сміттям узбіччя… Гуцули йдуть з полонин, катастрофічно зменшується кількість стад, які влітку випасають на верховинах. Поступово зникає самобутня культура, забуваються звичаї.

Упродовж років змінилося і ставлення Тараса Перуна до фотографії. Йому стало нецікаво фотографувати просто кольорові ландшафти для туристичних путівників та мальовничі краєвиди для календарів. Прийшло відчуття вишуканої естетики чорно-білого зображення, його лаконічності і виразності. Прийшла потреба зафіксувати на плівці й показати найголовніше в горах – людей, які там живуть і працюють.

Саме про естетику чорно-білого зображення і йшлося під час зустрічі. Що не світлина – шедевр. Автор ознайомив присутніх і з альтернативними техніками фотодруку.

Серія карпатських знімків, презентована клубівцям, як стверджує Тарас Перун, – спроба зупинити невблаганний руйнівний процес, залишити життя на полонинах хоча б на фотографіях. На них краса і велич гірської природи, будні і побут людей, які живуть і працюють в горах у дуже важких умовах, не втрачаючи оптимізму і якоїсь неймовірної позитивної енергетики. Енергетики гір, енергетики людей, яка «підряджає» автора вже багато років. На цих фотографіях його Карпати, гори та люди…

Такий же емоційний та філософський посил мала виставка Перуна «Мої Карпати. Гори та люди», яка відбулась у Чернівцях 2010 року.

Після презентації творчого доробку фотохудожника відбувся відкритий діалог між автором та членами фотоклубу «Погляд».

ДОВІДКА. Тарас Перун народився в 1962р. в Чернівецькій області. Закінчив інженерно-технічний факультет Чернівецького державного університету. Працював інженером, майстром на заводі, муляром на будівництві, науковим співробітником кафедри кореляційної оптики університету, приватним підприємцем. Фотографією захопився 1978 року. Бере участь у вітчизняних і міжнародних виставках та конкурсах, має нагороди. Один із засновників та активних членів Народного фотоклубу «Позитив». Голова Чернівецької обласної організації Національної Спілки фотохудожників України.

Улюблені напрямки – репортажна, жанрова фотографія, монохромний пейзаж, альтернативні техніки фотодруку.

Новини по темі

Back to top button